5 powodów, dla których warto inwestować w fundusze

Oszczędności ma tylko połowa Polaków, a inwestuje je co jedenasta osoba. W fundusze inwestycyjne nadzieje pokłada 5% polskich inwestorów. Pocieszające jest to, że kolejne 9% planuje tego rodzaju inwestycje w najbliższej przyszłości. O tym, dlaczego warto wziąć pod uwagę fundusze inwestycyjne, dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu.

Możliwość wysokich zarobków

Fundusze są jednym z niewielu instrumentów, które pozwalają zarobić dużo i to w krótkim czasie. Pod tym względem są o wiele bardziej atrakcyjną propozycją dla tych, którzy nie chcą inwestować wiele lat, by osiągnąć zysk. Dla niecierpliwych fundusze inwestycyjne są więc o wiele lepszym rozwiązaniem niż na przykład konto oszczędnościowe czy lokata długoterminowa.

Minimalna wartość wnoszonego kapitału

To nieprawda, że inwestować mogą tylko osoby majętne. Okazuje się, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne możliwe jest już przy niewielkim wkładzie kapitału. Czy wiedzą Państwo, że najtańsze jednostki uczestnictwa w funduszach to wydatek rzędu jedynie 50 złotych? Do tego można nabywać ich dowolną ilość, w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny Polak jest w stanie odłożyć miesięcznie nawet 200 złotych, fundusze inwestycyjne okazują się instrumentem dla każdego, kto tylko chce pomnażać swój kapitał.

Możliwość inwestowania dla początkujących

Doskonałą informacją jest też to, że na inwestowaniu wcale nie trzeba się znać. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne można przekazać przecież doświadczonym ekspertom. Wtedy rola inwestora kończy się na przekazaniu środków. To specjalista zajmie się nabywaniem odpowiednich jednostek i zarządzaniem całym portfelem inwestycyjnym.

Możliwość ograniczania ryzyka inwestycyjnego

Uznaje się, że fundusze inwestycyjne zaliczają się do tych agresywnych form pomnażania kapitału. Rzeczywiście wiąże się z nimi ryzyko inwestycyjne, a inwestor nie może mieć gwarancji odzyskania całości wniesionego kapitału. Funduszy inwestycyjnych nie trzeba się jednak bać.

Istnieje wiele możliwości, by takie ryzyko ograniczać. Wiele zależy od wybranego funduszu, ale także rodzaju całej inwestycji. Banki oferują na przykład inwestycje połączone. Wtedy część kapitału lokowana jest w agresywny fundusz, a druga część w bezpieczną lokatę.

Wybór funduszu według indywidualnych potrzeb i możliwości

Inwestor musi zwrócić uwagę nie tylko na swoje oczekiwania, ale również możliwości. Instrument inwestycyjny powinien być dobierany, patrząc na wartość zgromadzonego kapitału. Czas obowiązywania umowy inwestycyjnej czy ryzyko inwestycyjne danego instrumentu. Inwestowanie ma doprowadzić do pomnażania pieniędzy, a nie finansowej katastrofy.

Jeśli przyszły inwestor decyduje się na pomnażanie oszczędności, ale nie posiada ku temu żadnej wiedzy, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpiecznych, łatwych w obsłudze form inwestycyjnych bądź przekazanie tego zadania profesjonalistom.
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!