Budowa jachtu – poznaj podstawowe elementy jachtu

drewno-mal

Zacząć można od początku a więc zadbać można pytanie z czego zbudowany będzie jacht. Na pewno wielu żeglarzy uważa, że dobrze będzie znać budowę jachtu, jednak bardzo często okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Sezon już się rozpoczyna, dlatego warto sobie przypomnieć z czego jacht będzie się składać.

Budowa jachtu – główne elementy

Top masztu to wierzchołek a wiec górny koniec drzewca w omasztowaniu żaglowca. Jeśli chodzi o masz to pionowy drzewiec w osi żaglowca, zadaniem jest utrzymanie żagli i przenoszenie siły na kadłub jednostki. Maszty dzielą się na fokmaszt, grotmaszt i bezanmaszt. Achtersztag to linia stałego olinowania, która jest od topu lub części górnej do rufy. Stabilizuje masz. Grot to najważniejszy żagiel w jednostce, fok to podstawowy element ożaglowania w formie sztaksla. Wanta to olinowanie, które podtrzymuje masz. Na jachcie znajdują się symetrycznie po obu burtach. Sztag będzie to linia olinowania stałego, która ma odpowiadać za stabilizowanie omasztowania. Sztagi idą od masztu do sztagowników. Saling to połączenie kolumny masztu ze stengą lub też platforma, gdzie łączyć się będzie kolumna ze stengą. Pięta bomu to przegubowy koniec bomu. Bom zaś to belka pozioma, która jest montowana do masztu albo sztagu z pomocą przeguby. Pięta masztu to jego koniec oparty o pokład jednostki. Listwa odbojowa dookoła kadłuba, która będzie w miejscu połączenia z pokładem. Kokpit to zagłębienie, gdzie znajduje się załoga zaś ster oczywiście odpowiada za utrzymywanie i ewentualnie zmiany kierunku ruchu jednostki pływającej. Kadłub to konstrukcja, która nadaje kształt jednostce i zapewnia jej pływalność. Płetwa sterowa odpowiada za zmianę kursu statku zaś pływa mieczowa to ruchomy płat nośny, który umożliwi kurs ostry. Zadaniem jest ograniczenie dryfu przy wietrze innym niż od rufy. Dno jachtu to spód kadłuba.

Budowa kadłuba jachtu

Dawniej do budowy jachtów używało się drewna, stali czy siatkobetonu. Obecnie w tym celu używa się laminatów poliestrowo – szklanych. Do budowy pokładu stosuje się laminaty, które są niekiedy uzupełnione o elementy drewniane, które mają spełnić walor estetyczny.

Części kadłuba jachtu:

– dziób

– burty lewa i prawa

– rufa

– suwklapa – klapa zamykająca zejściówkę od góry, czyli główne zejście pod pokład.

– ster

– forpik – schowek na dziobie

– fordek – przedni pokład

– dek – środkowy pokład

– achterdek – tylny pokład

– achterpik (schowek na rufie)

– kokpit

Niektóre elementy budowy jachtu mogą się różnić w zależności od tego jaki będzie rodzaj jachtu, każdy będzie miał swoją charakterystykę i niektóre elementy mogą się różnić.

Po więcej informacji zapraszamy na: drewno-mal.pl

 
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!