Co nowego w podatku akcyzowym?

pytanie

W zgodzie z dotychczasowymi postanowieniami Rzeczpospolita musiała wnieść zmiany w przepisach o podatku akcyzowym po zakończeniu okresu przejściowego. W związku z tym 1 listopada poprzedniego wdrożone nowe, zmienione przepisy. Na jakich warunkach działa obecnie podatek akcyzowy?

Na wstępie warto wyjaśnić, że podatek akcyzowy może zostać anulowany w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy gaz stosowany jest jako opał (w transporcie kolejowym, do produkowania energii elektrycznej, w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie oraz hodowli ryb).

Żeby skorzystać z ulgi podatkowej każdy odbiorca gazu musi skierować prośbę do nadawcy o uwzględnienie tego w umowie. Wtedy wszystko odbędzie się legalnie, a podatek nie zostanie naliczony.

Podatek akcyzowy obowiązuje firmy, które zajmują się sprzedawaniem lub kupowaniem gazu. Powinni wiedzieć o właściwym wypełnianiu deklaracji podatkowych i przedstawianiu wszystkich obliczeń naczelnikowi zakładu celnego. Brak wiadomości klasyfikuje się jako przestępstwo i odpowiednio kara.

red. Justyna Błahut
biznespodatki.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!