Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

shutterstock_158199371

Oglądając różne ulotki, czy telewizyjne reklamy banków, możemy zaobserwować, że chwalą się one oprocentowaniem lokat w wysokości 3-4%. Zachęcają swoich klientów do lokowania pieniędzy właśnie na lokatach z takim oprocentowaniem. Czy faktycznie 3-4% na lokacie w skali roku, to powód do tego, aby się tym chwalić? Czy to wszystko, co mogą nam dziś zaoferować banki?

Banki od jakiegoś czasu oferują bardzo niskie oprocentowanie lokat swoim klientom. Jest to w pewnym stopniu spowodowane tym, że oprocentowanie kredytów w porównaniu do sytuacji z kilku lat wstecz, znacząco zmalało. Jeżeli kredyt jest oprocentowany na przykładowo 10%, to nie ma możliwości, aby bank oferował lokatę z oprocentowaniem zbliżonym do oprocentowania oferowanych przez siebie kredytów. Wpływa na to wszystko oczywiście miało obniżenie stóp procentowych.

Jeżeli będą rosły koszty kredytów, to możemy liczyć na to, że oprocentowanie lokat również wzrośnie. Warto się jednak zastanowić nad tym czy sytuacja, gdy kredyty będą wysoko oprocentowane będzie korzystna dla klientów banków.

Niskie oprocentowanie lokat spowodowane jest również tym, że banki poprzez sytuację panującą na rynkach finansowych nie mają pewności jak za jakiś czas będzie wyglądała ta sytuacja. Z tego powodu długoterminowe lokaty nie są oprocentowane wysoko, aby w przyszłości nie doszło do sytuacji, że to bank odnosi stratę z powodu zbyt wysoko oprocentowanych lokat terminowych.

Przyszłość lokat bankowych

Prawdopodobnie lokaty przez długi jeszcze czas, a może nawet już nigdy nie będą tak atrakcyjną inwestycją jak miało to miejsce jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach konieczne jest poszukiwanie innych sposobów na inwestycję środków finansowych. Nawet najlepsza lokata nie zagwarantuje godnego, zadowalającego zysku. Banki dlatego, coraz częściej umożliwiają swoim klientom założenie rachunków maklerskich. Dzięki czemu, nawet niedoświadczona osoba może spróbować swoich sił w grze na giełdzie.

Dziś najlepszym sposobem na zysk jest inwestycja. Trzymanie pieniędzy w banku nie ma sensu. Jeżeli nas stać to powinniśmy inwestować na przykład w nieruchomości. Jeżeli zależy nam natomiast na znacznie większym zysku, lecz jesteśmy świadomi tego, że możemy utracić zainwestowany kapitał, to spróbujmy gry na giełdzie. Na początek zaleca się jednak skorzystanie z usług osoby doświadczonej, która zmniejszy ryzyko szybkiej utraty zainwestowanego kapitału.

Polecamy również porównać lokaty bankowe na oszczednoscionline.pl.
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!