Dlaczego przedsiębiorcy zakładają spółki z o.o.?

pytanie1

W zgodzie z prawem celem założenia spółki jest zorganizowanie działalności gospodarczej o dowolnym charakterze. Zwykle działa na podstawie umowy między członkami lub ustalonego razem statutu. To właściciele decydują o strategii prowadzenia swoich interesów. Czy opłaca się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Czym się charakteryzuje i dlaczego jest tak popularna?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do grupy spółek kapitałowych i może zostać uruchomiona samodzielnie lub więcej osób. Kodeks nie określa maksymalnej liczby członków, aczkolwiek zazwyczaj kierowane są przez kilku wspólników.

Aby założyć spółkę trzeba wciągnąć ją do Krajowego Rejestru Sądowego, nadać osobowość prawną, wyrobić NIP, REGON oraz otworzyć konto w banku.

Największym atutem spółki z o.o. jest brak odpowiedzialności członków za żądania wierzycieli. Inaczej mówiąc problemy pieniężne należą do spółki, a nie do każdego wspólnika z osobna. Pozwala do uniknąć prywatnej upadłości i obciąża jedynie działalność.

Oczywiście spółka musi powołać zarząd i nadać mu stanowiska reprezentacyjne i decyzyjne. Poza tym członkowie powinni podpisać oświadczenia, w których wyrażają zgodę na przedstawicielstwo i szanowanie postanowień umowy.

red. Justyna Błahut
biznespodatki.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!