Jak współpracować z prawnikami obsługującymi firmy?

obsluga-prawna-firm-4

Z całą pewnością, w pewnych sytuacjach we wszystkich firmach niezbędna okazuje się pomoc prawnicza. Trzeba więc zabezpieczyć się na takie sytuacje. Czy lepiej jest więc podjąć stałą współpracę z prawnikiem zatrudnionym w firmie na etat, czy może z zewnętrzną kancelarią? Jakiego rodzaju obsługa prawna firm daje lepsze rezultaty?

Prawnik dostępny na co dzień

Bez wątpienia, bardzo ważne jest, aby prawnik był dostępny nieustannie. Chodzi o to, iż nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się coś, co będzie wymagało konsultacji prawniczej. Z tego też powodu, mogłoby się wydawać, że dobrze mieć obsługę prawną firmy zawsze na miejscu. Prawnik zatrudniony na etacie przychodzi do firmy każdego dnia i jest dostępny.

Z drugiej jednak strony, współpraca z zewnętrznymi firmami często również polega na stałym kontakcie. Wiele kancelarii jest dostępnych dla klientów prze cały tydzień o każdej godzinie. Dlatego też, decydując się na zewnętrzną obsługę prawną firmy również można często liczyć na wsparcie w nagłych sytuacjach.

Konieczne jest jednak, aby już na etapie podpisywania umowy zaznaczyć, że współpraca ma mieć taki właśnie charakter. Niektóre firmy bowiem decydują się jedynie zlecać od czasu do czasu konkretne zadania zewnętrznym kancelariom. W takich sytuacjach nie można liczyć na wsparcie w każdej sytuacji, również nagłej.

Kiedy niezbędna jest obsługa prawna firm?

Wydaje się, że przede wszystkim obsługa prawna polega na wielu konsultacjach. Chodzi o to, aby zawsze prawnik przeglądnął przynajmniej umowę, którą podpisać ma firma. Również jego obowiązkiem jest naniesienie ewentualnych poprawek do umów.

Jeśli zaś chodzi o umowy, które samodzielnie skonstruować musi dana firma, również powinien się tym zająć prawnik. Jego zadaniem jest stworzenie takich zapisków, które nie będą mogły zostać wykorzystane przeciwko firmie.

Co więcej, w ramach obsługi prawnej firmy, prawnicy powinni towarzyszyć przedsiębiorcom podczas niektórych spotkań. Często właśnie podczas negocjacji z kontrahentami kształtuje się bowiem forma przyszłej umowy.

Wybór najlepszej kancelarii

Decydując się na obsługę prawną firm z zewnątrz, trzeba wybrać dobrą kancelarię. Jaka powinna ona być? Niewątpliwie, bardzo ważne jest, aby działała w sposób kompleksowy. Chodzi o to, iż w dobrej kancelarii obsługującej firmy pracują specjaliści z bardzo różnych dziedzin prawa.

Ponadto, ważne są na pewno również opinie na temat danej kancelarii i obsługi prawnej firm, jaką ona świadczy. Chodzi o to, czy dani prawnicy są fachowcami oraz czy kancelaria w pełni wywiązuje się ze swoich umów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!