Kiedy możesz potrzebować prawnika?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To, że żyjemy uczciwie nie znaczy, że pomoc prawna nigdy nie będzie nam potrzebna. Może się zdarzyć, że nasze prawa zostaną przekroczone, lub np. czeka nas sprawa rozwodowa lub spadkowa. Ponadto każdy z nas uczestniczy na co dzień w szeregu procesów regulowanych prawem nie mając pojęcia o treści ustaw dotyczących tych procesów – weźmy chociażby pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną, lub likwidację szkody komunikacyjnej z OC Sprawcy.

Stosunek pracy

Jednym z obszarów, w których prawo Polaków jest najczęściej przekraczane, jest rynek pracy. Dość dobrze wygląda to w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, bo w ich obronie stają związki zawodowe lub Państwowa Inspekcja Pracy, przekraczanie praw osób zatrudnionych na etacie po prostu się pracodawcom nie opłaca. Tradycyjny etat to jednak forma zatrudnienia, która nie występuje w naszym kraju zbyt często – popularne są natomiast umowy o dzieło i umowy – zlecenia. Jeśli nas to również dotyczy, to warto zdać sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku umowa cywilnoprawna jest adekwatna. Jeśli np. pracujemy w określonych godzinach, mamy nad sobą przełożonego i musimy wykonywać pracę w określonej lokalizacji, a mimo to pracujemy w oparciu o umowę cywilnoprawną, to warto skonsultować się z prawnikiem, bo nasze prawa są łamane.

Sprawy spadkowe i rozwodowe

To kolejny obszar, który dotyczy każdego obywatela – sprawy spadkowe i rozwodowe są zazwyczaj dość trudne, ponieważ angażują ogromne emocje. Jeśli chcemy, aby taka sprawa została zakończona korzystnym dla nas werdyktem, powinniśmy zatrudnić pełnomocnika lub przynajmniej skorzystać z pomocy radcy prawnego. Jeśli nie stać nas na usługi tradycyjnej kancelarii, pozostają jeszcze porady prawne przez internet oraz działalność pro publico bono, którą prowadzi wielu prawników w Polsce. Jeśli nie mając przygotowania prawniczego postanowimy wziąć sprawy w swoje ręce, nasze szanse na zwycięstwo w batalii przed sądem nie będą zbyt duże.

Ubezpieczenia

Firmy ubezpieczeniowe nie bez przyczyny nie cieszą się wśród Polaków dobrą opinią. Jednym ze stosowanych przez nie sposobów na maksymalizację zysków jest wydawanie decyzji przekraczających prawo licząc na to, że osoba która taką decyzję otrzyma nie będzie miała ochoty na z góry przegraną walkę przed sądem. Ubezpieczalnie przegrywają takie sprawy, jednak oszczędności wynikające z udzielania odmów są wyższe niż zasądzone kwoty tych nielicznych poszkodowanych, którzy skorzystali z usług prawniczych. Jeśli otrzymaliśmy odmowę z którą się nie zgadzamy, lub nasze odszkodowanie wydaje się za niskie – warto skonsultować się z prawnikiem nawet, jeśli będzie nas to trochę kosztowało.

Konflikty sąsiedzkie

Spory pomiędzy sąsiadami mogą dotyczyć różnych kwestii – terenu, wysokości zabudowy na działce, czy poprowadzenia drogi przez cudzy teren. Nawet błahe sprawy mogą przerodzić się w poważny konflikt. Zawsze lepiej rozwiązywać je w sposób cywilizowany, a w tym pomoże nam prawnik. Jeśli nasze roszczenia są słuszne, istnieją duże szanse na to, że prawo stanie po naszej stronie.
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!