Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna – co wybrać?

Pieniądze można pożyczyć od banków, korzystając z wielu oferowanych przez nich produktów i usług. Kredyty gotówkowe lub pożyczki hipoteczne to najpopularniejsze z nich. Możemy przeznaczyć je na dowolny cel, np. wakacje, rower, remont łazienki itd. Zanim zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie wobec banku, warto rozważyć także pożyczkę hipoteczną. Sprawdź, czym ona się różni od kredytu.

Najchętniej wybieramy kredyt gotówkowy, ale w przypadku konieczności pożyczenia większej kwoty korzystna będzie pożyczka hipoteczna. Najważniejszą kwestią jest kwota, jakiej potrzebujemy, a także tzw. całościowy koszt pożyczenia pieniędzy. Okazuje się, że atrakcyjną ofertą jest pożyczka hipoteczna, z kolei kredyty gotówkowe są łatwiejsze w uzyskaniu.

Dla kogo są pożyczki hipoteczne?

Warunkiem zaciągnięcia pożyczki hipotecznej jest – zgodnie z nazwą – posiadanie hipoteki. To najważniejsza przeszkoda w jej uzyskaniu. Oznacza to, że o pożyczkę hipoteczną mogą składać wnioski właściciele nieruchomości z ustawioną hipoteką. Jest to dobre zabezpieczenie dla banku, jeśli okazałoby się, że nie możemy spłacić zobowiązania.

Warto rozważyć pożyczkę hipoteczną, jeśli potrzebujemy dużej kwoty – zazwyczaj co najmniej 50 tysięcy złotych. Maksymalna wysokość to zwykle 500 tysięcy złotych, ale dokładna suma wynika z wartości nieruchomości. Przyjmuje się, że przeważnie nie przekracza ona 60-70% wartości nieruchomości. Z tego też powodu banki potrzebują więcej czasu niż w przypadku kredytu na wydanie decyzji o jej przyznaniu.

Kredyty gotówkowe

Standardowe kredyty mają wiele zalet, wśród których na pewno trzeba wymienić krótki czas oczekiwania na decyzję o ich przyznaniu, niewiele formalności i udokumentowanie minimalnego, ale stałego dochodu. Ponadto w ramach kredytu gotówkowego można wziąć choćby 1000 złotych, a nawet 500 złotych.

Maksymalną kwotę ustala każdy bank indywidualnie na podstawie wysokości i źródeł dochodu, a często i zawodu. Zazwyczaj jest to suma około 100 tysięcy złotych, ale wybrane grupy zawodowe mają preferencyjne warunki – np. prawnicy, ekonomiści czy lekarze mogą złożyć wniosek nawet na 500 tysięcy złotych.

Porównaj maksymalny okres kredytowania

Zastanawiając się nad kredytem gotówkowym a pożyczką hipoteczną, koniecznie porównajmy tzw. maksymalny okres kredytowania. Jeśli jako zabezpieczenie dla banku ustanowimy nieruchomość, możemy zadłużyć się aż na 20 lub 25 lat. Krótszy okres spłaty długu mamy przy tradycyjnym kredycie – dla jednych to zaleta, dla innych wada.

W miarę możliwości finansowych każdy chciałby jak najszybciej oddać zobowiązanie, ale nie zawsze jest to realne. Wielu klientów banków decyduje się na pożyczkę hipoteczną, gdyż mogą rozłożyć sobie raty na wiele lat i co miesiąc odprowadzać do banku kwotę nieobciążającą bardzo dotkliwie ich domowego budżetu. Co prawda dłuższy okres spłaty oznacza także więcej odsetek i wyższy całkowity koszt kredytu.
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!