Najniższa krajowa na tle innych państw

zloty wynagrodzenie-minimalne

Minimalna krajowa obecnie wynosząca 1600 zł brutto w Polsce stale wzrasta a od kilka lat przebija się coraz bardziej powyżej 1000 złotych. Mimo to należałoby ją jednak określić mianem pensji głodowej, ponieważ kwota jest z podatkiem po którego odjęciu pozostanie nam na rękę niespełna 1200 zł.

 

Polska a inne kraje UE

 

Naturalnie porównanie naszego minimalnego wynagrodzenia w stosunku do innych należy nie traktować bardzo poważnie, gdyż inne państwa mają inne realia życia, podatki i ceny produktów oraz usług. Ponad to niektóre państwa mają inną walutę a to też nie pozostaje bez znaczenia. Precyzyjne porównanie płac wymaga ponadto porównania PKB, inflacji oraz koszty miesięcznego czy rocznego utrzymania się w danym kraju.

 

Minimalna kwota

 

Jednak nie wszystkie kraje Unii Europejskiej mają zdefiniowane kwoty minimalne wynagrodzenia dla zarobków osób zatrudnianych na podstawie umów o pracę. Jednie połowa z czterdziestu krajów ją posiada. Poza naszym krajem są jeszcze Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Luksemburg, Holandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Hiszpania, Malta, Francja, Belgia, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Węgry oraz Grecja.

 

Największe zarobki minimalne

 

Naturalnie w Europie największe zarobki minimalne są w Luksemburgu jest to kwota prawie 7 tys. złotych. Natomiast Polska ma najwyższą płacę minimalną wśród krajów tzw. „młodej Unii”. Najgorzej z zarobkami jest w krajach takich jak Bułgaria.

 

 

Źródło: Materiał prasowy
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!