Popyt na złoto w Chinach nadal wątły – raport surowcowy

1

Wczoraj zmienność na wykresie indeksu CRB była niewielka – wartość tego agregatu spadła o 0,13% do poziomu 306,74 pkt. Na plusie sesję zakończyły notowania m.in. gazu ziemnego, miedzi, palladu, pszenicy i kawy. Z kolei ceny ropy WTI nieznacznie spadły – czerwono było także na rynkach soi, kukurydzy, platyny, złota i srebra.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Silny dolar a spadek cen złota

Wczoraj na globalnych rynkach finansowych najwięcej uwagi przyciągnęły świetne dane z amerykańskiego rynku pracy. Doprowadziły one do umocnienia amerykańskiego dolara – to zaś sprzyjało stronie podażowej na rynku złota.

Wczoraj notowania złota spadły o niecałe 0,6%, tym samym oddalając się od technicznego oporu w okolicach 1331-1332 USD za uncję. Jednak także bez pomocy danych z USA spadek byłby możliwy, ponieważ podczas wcześniejszych sesji ceny złota bezskutecznie próbowały przekroczyć powyższy techniczny opór. Dzisiaj notowania tego kruszcu delikatnie rosną, jednak ze względu na zamknięte rynki w USA trudno spodziewać się dziś istotnych zmian cen złota.

Spadek importu złota do Chin

Nawet pomimo wczorajszej przeceny, bieżący tydzień ma szansę być już piątym z kolei tygodniem wzrostu notowań złota. Dalsze zwyżki notowań tego kruszcu stoją jednak pod dużym znakiem zapytania. Wprawdzie w czerwcu pojawiły się optymistyczne informacje dotyczące sprzedaży złotych monet w mennicach w USA i Australii, jednak popyt na złoto w Chinach wyraźnie wyhamował. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały słabe dane dotyczące importu złota do Chin – w maju spadł on do najniższego poziomu od 16 miesięcy.

Wiele wskazuje na to, że nie tylko maj, ale cały bieżący rok, będzie słaby pod względem importu złota do Chin. Jak prognozuje Philip Klapwijk z organizacji Precious Metals Insights, w tym roku import złota do Państwa Środka może spaść o 400 ton względem poprzedniego roku. W 2013 r. znalazł się on na poziomie 1800 ton – byłby to więc spadek aż o 22%.

Prognoza wyraźnego spadku importu złota do Chin w ujęciu rdr jest realistyczna z kilku powodów. Po pierwsze, w minionym roku import ten był wyjątkowo duży. Po drugie, początek bieżącego roku przyniósł wyraźne osłabienie chińskiego juana, co zniechęciło część chińskich konsumentów do kupna kruszcu, który okazał się przez to relatywnie drogi.

Po trzecie, chińskie władze chcą ograniczyć zjawisko importu złota jako zabezpieczenia transakcji finansowych – to również będzie czynnik istotnie ograniczający import kruszcu do Państwa Środka. Obecne szacunki zakładają, że nawet 1000 ton złota w Chinach jest obecnie używane jako zabezpieczenie finansowe.

Cena srebra nadal powyżej 21 USD za uncję

Notowania srebra są w dużym stopniu skorelowane z cenami złota – jednak strona popytowa na tym rynku jest nieco silniejsza. Wiąże się to z faktem, że srebro jest w dużo większym stopniu wykorzystywane w przemyśle niż złoto. Dobre dane makro z amerykańskiej gospodarki działają więc na tym rynku dwojako: z jednej strony, poprzez osłabienie dolara sprzyjają stronie podażowej; ale z drugiej strony, zwiększają nadzieje na wzrost popytu na srebro i tym samym sprzyjają stronie popytowej.

Obecnie notowania srebra przekroczyły poziom 21 USD za uncję. To otwiera im drogę do okolic 22 USD za uncję, jednak jeśli notowania złota spadną, to również na rynku srebra należy się spodziewać przeceny (lub przynajmniej zatrzymania wzrostów) ze względu na dużą korelację z notowaniami złota.

2

Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!