Problem uzależnień współcześnie

przytulmnie

Temat uzależnień jest dość często obecnie podejmowany i wiele na ten temat obecnie się mówi, dlatego u wielu osób istnieje przekonanie, że problem i jego powaga docierają do wielu osób. W praktyce jednak jest inaczej i nie wygląda to zbyt dobrze. Te działania jakie podejmuje się w walce z uzależnieniami są nieliczne, albo też nie ma ich wcale. Wszelkie instytucje państwowe i społeczne, które powinny podejmować się walki z uzależnieniami praktycznie nie działają, nie podejmują konkretnych działań. Czasami prowadzone są dyskusje i pojawiają się słowa ubolewania, które dotyczą skutków jakie mogą nieść za sobą uzależnienia. Jednak często na tych różnych rozmowach będzie się kończyć. nic więc nie robi się, by z tym problemem walczyć, nie ma podejmowanych aktywnych działań, by ten problem dało się pokonać. Ta bierność jak się wydaje staje się także przyczyną tego, że problem ma szeroko zakrojony charakter i trudno go pokonać. Nadal musimy jednak pamiętać, że uzależnienia powodują konkretne problemy fizyczne i psychiczne i warto o tym temacie mówić jak najwięcej.

Wydaje się, że uzależnienia można potraktować jako problem społeczny, który nie jest definiowany przez Encyklopedię Powszechną PWN, leksykony czy dokumenty Kościoła. Podobnie nie mamy definicji dla słowa nałóg. Jeśli ten temat chce się zrozumieć lepiej można zajrzeć do języka angielskiego i funkcjonującego tam słowa addiction z łacińskiego addictus, co oznaczało w Starożytnym Rzymie osobę, która nie była w stanie spłacać swoich długów i była oddana wierzycielowi przez sąd.

Uzależnienie jest tematem szeroko podejmowanym i badanym od strony psychologicznej, biologicznej czy społecznej. Podkreśla się dość mocno między innymi to, że temat jest bardzo szeroki, ponieważ uzależnienia pochodzić mogą z wielu różnorakich źródeł i nie da się o nich ogólnie powiedzieć. Jest wiele czynników, które mogą uzależnić między innymi alkohol, nikotyna, hazard, narkotyki, praca, seks czy internet. Tych źródeł jest cała masa i nie da się o nich ogólnie powiedzieć.

Jeśli weźmie się pod uwagę uzależnienia współcześnie takim często spotykanym problemem jest uzależnienie od internetu. To uzależnienie jest swego rodzaju znakiem naszych czasów. Coraz więcej osób nie kontroluje tego w jaki sposób korzystają z internetu. Osoby, które mają ten problem swój czas spędzają najczęściej na portalach społecznościowych, czatach i grupach dyskusyjnych. Uzależnienie od internetu sprawia, że u takich osób, które mają ten problem pojawia się zaburzenie rytmu dobowego. Dlatego charakterystyczne będzie między innymi to, żę w nocy w internecie ciągle pojawiają się te same osoby. Jednak w naszym kraju nadal najczęściej spotykanym uzależnieniem będzie problem związany z nadmiernym spożyciem alkoholu. To takie uzależnienie, które powoduje, że po spożyciu odczuwa się pozorną przyjemność. Gdy tej przyjemności będzie nam brakować decydujemy się na kolejne dawki alkoholu. Regularne spożywanie go w dużych ilości jest jednak niebezpieczne i wpływa poważnie na stan naszego zdrowia.

Sprawdź więcej na: przytulmnie.org.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!