Rachunkowość dla małych firm

Rozpoczynasz swoją przygodę z działalnością gospodarczą i zastanawiasz się co jest dla Ciebie lepsze: ryczałt czy może prowadzenie księgi przychodów? Parametrem, który pozwoli Ci najlepiej określić najkorzystniejszą dla Ciebie formę opodatkowania, jest realna kwota jaką będziesz musiał uiścić w formie podatku.

CZYM JEST RYCZAŁT?

Jest to uproszczona forma opodatkowania, której podstawą jest wypracowany przez firmę przychód bez uwzględnienia kosztów jakie musiała ponieść. Istnieje kilka progów ryczałtu: 2%; 3%; 5,5%; 8,5%; 17% oraz 20%. Aby wyliczyć podatek należy prowadzić ewidencję przychodów (gdzie wpisuje się każdą transakcję). Dodatkowo istnieje konieczność ewidencjonowanie środków trwałych oraz obrotu bezrachunkowego. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania tej formy opodatkowania jest ona relatywnie prosta i bezproblemowa, co przekłada się na dosyć duże zainteresowanie nią przedsiębiorców (jednak nie każdy może z niej skorzystać). Podstawowym ograniczeniem jest konieczność prowadzenia firmy samodzielnie (w formie spółki jawnej bądź cywilnej). Dodatkowym obostrzeniem jest uzyskanie w roku poprzedzającym rok podatkowy przychodów nie większych niż 250 000 EU. Generalnie ryczałtowcem może być każdy podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (niewielkich rozmiarów).

CZYM JEST KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW (KPiR)

Jest to jedna z popularniejszych form ewidencji wykorzystywanej w księgowości uproszczonej. Polega ona na rejestracji wszystkich przychodów oraz rozchodów (wydatki, zakupy) prowadzonej firmy. Każda taka transakcja musi być umieszczona w KPiR jednostkowo zaraz po jej zaistnieniu. Podatnik na jej podstawie ma za zadanie wyliczyć należny Państwu podatek. Konieczność prowadzenia księgi dotyczy zarówno w przypadku wybrania podatku liniowego, jak i zasad ogólnych.

CO JEST KORTZYSTNEIJSZE – PRZYKŁAD

Prowadzisz mały lokal gastronomiczny i hipotetycznie osiągasz przychód na poziomie 100 000 PLN, podczas gdy koszta uzyskania przychodu to 20 000 PLN. Zależnie od wybranej formy opodatkowania zapłacisz:

a) ryczałt wyniesie 3% co przekłada się na 3000 PLN podatku

b) zasad ogólnych (skali podatkowej): 13844 PLN podatku

c) natomiast podatek liniowy wyniesie w tej sytuacji aż 15200 PLN

Jeżeli dopiero zaczynasz i Twoja firma może skorzystać z ryczałtu – jest on znacznie korzystniejszym wyborem.

Źródło:

Usługi księgowe Warszawa – taxparent.pl

Podatki – wikipedia.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!