Raport – Umocnienie dolara po dobrych danych z rynku pracy

Od początku piątkowej sesji obserwowaliśmy pozytywny sentyment na globalnych rynkach. Umiarkowana rewizja prognoz wzrostu przez ECB oraz udana aukcja hiszpańskich obligacji w czwartek wyniosła kurs EUR/USD powyżej poziomu 1,3100. W piątek w południe kurs EUR/USD osiągną lokalne maksimum na poziomie 1,3134. Następnie po gorszym odczycie produkcji przemysłowej w Niemczech kurs głównej pary walutowej cofnął się w okolice 1,3100.

 

 

Najważniejszą publikacją minionego tygodnia był raport z amerykańskiego rynku pracy. Po szeregu dobrych danych dotyczących zatrudnienia (raport ADP, liczba nowych bezrobotnych) inwestorzy spodziewali się również dobrego odczytu z rynku pracy. Analitycy ankietowani przez Reutersa szacowali liczbę nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym na 160 tys., a stopę bezrobocia na 7,9%. Opublikowane w piątek dane pokazały wzrost o 236 tys. miejsc pracy oraz spadek bezrobocia do 7,7%. Bardzo dobre dane stanowią potwierdzenie tezy, że z końcem tego roku Rezerwa Federalna może wycofać się z programu poluzowania ilościowego, znanego jako QE3. Głównym elementem tego programu jest skup aktywów dłużnych w tempie 85 mld dolarów miesięcznie. Dalsze kontynuowanie programu FED powiązał z sytuacją na rynku pracy. W opinii analityków, średni miesięczny przyrost miejsc pracy o 200 tys. może skłonić FED do ograniczenia lub zamknięcia programu w 2013 roku.

 

Perspektywa znaczącego ograniczenia podaży dolara sprowadziła kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,3000 do lokalnych minimów na poziomie 1,2960. Na dane z rynku pracy gwałtownie zareagowało złoto. Cena jednej uncji złota obniżyła się w handlu intraday o blisko 20 dolarów z 1682 do 1562. Po gwałtownym spadku cena złota równie szybko powróciła w okolice 1578 stabilizując się na tym poziomie.

 

 

W tym tygodniu czekamy na istotne dane z amerykańskiej gospodarki. W środę poznamy odczyt sprzedaży detalicznej, w czwartek tygodniowy raport na temat nowych bezrobotnych, a w piątek produkcję przemysłową, dane CPI oraz indeksy aktywności FED. Na piątek przypada pierwsza sesja Włoskiego parlamentu, co może przypomnieć uczestnikom rynku o ryzyku politycznym związanym z rządem mniejszościowym. Na krajowym rynku w czwartek poznamy inflację konsumencką CPI. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się spadku inflacji w lutym do 1,5% r/r z 1,7% miesiąc wcześniej. Dane te będą wnikliwie obserwowane w kontekście dalszej polityki RPP.

 

 

Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!