Różne zastosowanie aloesu

jezykomania

Królestwo roślin to tak naprawdę dla nas wspaniałe, niewyczerpujące się źródło tajemniczych organizmów, które mają dla nas wiele cennych składników. Ich różnorodność to okazja dla szukania takich gatunków, które dostarczą człowiekowi nie tylko podstawowych składników pokarmowych, ale również substancji, które mogą mieć wpływ pozytywny na zdrowie. Aloes zwyczajny to jedna z takich roślin, która w klimacie umiarkowanym nie będzie występować w warunkach naturalny. To sukulent, który rośnie na północy Afryki, można go znaleźć również w Australii, Meksyku oraz na południu Afryki. Wyjątkowe właściwości aloesu tak naprawdę były już znane w starożytności. W Egipcie ta właśnie roślina była traktowana jako roślina nieśmiertelności. Dlatego właśnie była umieszczana w grobach zmarłych faraonów. W późniejszym czasie aloes zyskał na popularności w medycynie naturalnej ze względu na różnorodne właściwości lecznicze. Starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali łodygi aloesu w leczeniu ran powierzchniowych. W okresie średniowiecza był to przede wszystkim środek działający przeczyszczająco.

Współcześnie ekstrakty tej rośliny powszechnie stosuje się w przemyśle kosmetycznym. Jeśli w kosmetykach pojawia się aloes są to świetne środki działające nawilżająco oraz kojąco na podrażnienia. Znajduje to zastosowanie w leczeniu skutków oparzeń albo odmrożeń. Stosując żel aloesowy znacząco będzie można ochłodzić oparzoną skórę, jednocześnie łagodzi się ból. badania laboratoryjne pokazują nam, że żel z ekstraktu aloesowego będzie miał działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Będzie wpływał na zahamowanie wydzielania prostaglandyn i interleukin, które towarzyszą stanom zapalnym tkanek.

Poza powszechnym zastosowaniem aloesu w leczeniu ran powierzchniowych ciała roślina taka będzie jeszcze stosowana do łagodzenia stanów chorobowych w narządach wewnętrznych. Gruba skóra liści ochrania miąższ, gdzie znajduje się aloina i emodyny. To związki, które powodują gorzki smak, który odstrasza dzikie zwierzęta. Jednocześnie udało się odkryć, że substancje te mają silne działanie przeczyszczające. Ich działanie jest na tyle silne, że trzeba być ostrożnym nim będzie się je przyjmowało. Zbyt duża zawartość aloiny i emodyny będzie powodować efekt toksyczny, pojawi się biegunka. Dlatego suplementy z wyciągiem z aloesu poddaje się procesom usuwającym nadmiar tych substancji.

W miarę lepszego poznania aloesu udało się odkryć inne zastosowania tej rośliny. Ze względu na ciekawą konsystencję żelu jest to dobry dodatek do jogurtów, napojów czy deserów. Również w tym przypadku producenci usuwać będą nadmiar żółtej aloiny, która będzie powodować efekt toksyczny u konsumentów. Pozbawione tej substancji produkty z żelem aloesowym sprawdzać się będą jako napoje i przekąski, orzeźwiające, pełne witamin, minerałów i aminokwasów. Inne zastosowanie ekstraktów to przemysł związany z produkcją żywności. Badania laboratoryjne pokazują, że żel aloesowy to skuteczny konserwant dla świeżej żywności.

Zastosowanie ochronnej warstwy z żelu aloesowego nie będzie zmieniać właściwości chronionych warzyw czy owoców, jednocześnie wydłuży czas ich gotowości do spożycia. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie suplementami diety na bazie naturalnych składników i tych ciekawych propozycji aloesowych jest coraz więcej. na rynku pojawiają się soki, napoje, żele, krople do stosowania wewnętrznego. Jak pokazują nam badania laboratoryjne stosowanie żelu wykazuje złagodzenie stanów zapalnych narządów wewnętrznych. Stosowanie żeli i proszku z liści u pacjentów z rakiem jelita grubego spowolnić może rozwój stanów zapalnych.

Sprawdź więcej na: jezykomania.edu.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!