Usuwanie blizn

chirurgia-estetyczna

Mówiąc ogólnie blizna to ślad, jaki pozostanie na skórze po tym jak wcześniej zostanie ona zraniona albo uszkodzona. Definicja medyczna jest tutaj nieco bardziej rozbudowana i zakłada, że blizna to zmiana, która zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, która powstaje w trakcie procesu gojenia się skóry. Okres pierwszych 12 miesięcy po tym jak blizna się pojawiła to czas, gdy określa się ją jako bliznę świeżą. W obrębie blizny będą dochodziły różnorakie skomplikowane próby dynamicznego procesu regeneracji. Wszystko dzieje się tam przy udziale włókien kolagenowych oraz elastycznych a także przy udziale naczyń krwionośnych. Jeśli chcemy spojrzeć na tą kwestię od strony kosmetycznej trzeba zauważyć, że to taki czas, w którym najlepiej będzie zapewnić bliźnie dobre warunki do tego, by mogła się goić. Trzeba sobie powiedzieć, że w tym okresie ważne będzie chronić ją przed słońcem, mrozem, urazami. Ważna będzie także jej stosowana pielęgnacja. Wszystkie te czynniki mają tak naprawdę wpływ na to jak w późniejszym okresie blizna będzie wyglądała.

Jak wygląda blizna
Oczywiście taką podstawową cechą charakterystyczną będzie to, że blizna wyróżnia się na tle zdrowej skóry przez specjalny koloryt. Dodatkowo inaczej wygląda jej elastyczność, struktura, inaczej reaguje ona na promieniowanie. Między innymi blizna nie będzie się opalać tak samo jak to się dzieje ze skórą zdrową. Prawidłowe określenie rodzaju blizny to czynnik kluczowy, który będzie wpływał na to jaki rodzaj i sposób leczenia powinno się zastosować. W ocenie tej są brane pod uwagę pewne elementy takie jak lokalizacja, zarys blizny, zabarwienie, wrażliwość czy konsystencja.

Blizny potrądzikowe – jak się je usuwa
To jaką metodę leczenia blizn będziemy wybierać uzależnione będzie między innymi od tego jaka będzie jej ocena kliniczna a więc rodzaj blizny a także jej lokalizacja oraz od tego jakie dane przekaże pacjent między innymi gdy chodzi o uwarunkowania genetyczne, charakter urazu czy dolegliwości. W ramach oceny rodzaju blizn, która będzie jednym z kluczowych elementów, gdy chodzi o dobór metody leczenia trzeba będzie wziąć pod uwagę kwestie takie jak lokalizacja, masa blizny, konsystencja, zarys, zabarwienie, aktywność czy wrażliwość.

Jakie są rodzaje blizn
Obecnie można mówić o kilku rodzajach
Blizny potrądzikowe, które powstają na skutek trądziku, który nie był leczony i nie była stosowana odpowiednia pielęgnacja cery, rozdrapywanie stanów zapalnych.
Blizny pourazowe, które są niemiłą pamiątką po oparzenia, głębokich czy rozległych skaleczeniach a w najgorszych przypadkach również po ranach, które powstawać mogły na skutek wypadków.
Blizny pooperacyjne to takie, wśród których są między innymi blizny po cesarskim cięciu, operacjach plastycznych.

Niezależnie od tego jaki rodzaj blizny mamy zawsze jest to element, który będzie szpecić skórę i dlatego powodować może dyskomfort, wpływać na obniżoną samoocenę u osób, które je posiadają. Obecnie zmieniła się jednak na tyle technika laserowa, że dzięki niej rzeczywiście mamy szansę na skuteczne redukowanie blizn.

 

Zobacz więcej na: chirurgia-plastyczna.edu.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!