Wszystko o relacji stażysta-prywatny przedsiębiorca

praca11

Kilka ostatnich lat to okres promocji stażystów i wspierania studentów oraz absolwentów bez stałej pracy. Dzięki pomysłom Unii Europejskiej oraz urzędów pracy wiele osób otrzymało tymczasowy etat oraz zdobyło cenne doświadczenie. Czy przedsiębiorcy wykorzystują stażystów?

Z założenia celem stażu jest zagwarantowanie pierwszego miejsca pracy, przedstawienie warunków panujących w przedsiębiorstwie, sumienne wykonywanie obowiązków oraz zaangażowanie i odpowiedzialność za uzyskane stanowisko.

Z pewnością według przepisów każdy stażysta może pracować w ustalonym wymiarze godzin na dzień, tydzień oraz miesiąc. Niedopuszczalne są nocne zmiany, obciążające czynności oraz pozostawianie miejsca zatrudnienia w godzinach pracy.

Wielokrotnie właściciele firm wykorzystują możliwość posiadania stażysty. Zlecają trudne zadania, zmuszają do zmianowej pracy, nie wypuszczają na przerwę, wygłaszają polecenia, których wykonanie wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Wszystkie te procedery nie są mile widziane i powinny być zgłaszane. To niedorzeczne i niewłaściwe zachowanie, za które podwładnych powinna spotkać kara.

red. Justyna Błahut
biznespodatki.pl
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!