Złoto: chiński import złota z Hong Kongu najmniejszy od 8 miesięcy

1

Na rynku złota ostatnie dwie sesje przyniosły wąski zakres wahań cen kruszcu, co było uspokojeniem po imponującej wtorkowej zniżce. Z technicznego punktu widzenia istotny jest fakt, że notowania złota poruszają się wciąż poniżej ważnego poziomu oporu w okolicach 1189-1190 USD za uncję. Dzisiaj rano nadal trwa konsolidacja cen tego metalu i wiele wskazuje na to, że na rynku złota zaobserwujemy drugą tygodniową zniżkę z rzędu.

Stronę podażową na rynku złota ewidentnie wspiera wizja podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku, bowiem scenariusz ten doprowadził do wzrostu wartości dolara w ostatnich dniach. Jednak co jakiś czas przypominają o sobie także słabe dane dotyczące popytu na złoto fizyczne.

Wczoraj pojawiły się informacje o tym, że w kwietniu import złota do Chin z Hong Kongu wyniósł 52,2 tony. To wyraźny spadek w porównaniu z marcem, kiedy liczba ta wyniosła 66,4 ton. Chiny nie publikują oficjalnych statystyk dotyczących importu złota do tego kraju, więc dane z Hong Kongu są najlepszym dostępnym źródłem informacji o popycie na żółty kruszec w Chinach. Informacje, które pojawiły się wczoraj, sugerują to, o czym mówi się na rynku złota już od wielu miesięcy – że popyt na złoto fizyczne (sztabki, monety, biżuteria) w Chinach jest relatywnie niewielki. Wielu tamtejszych inwestorów i konsumentów wciąż liczy na niższe ceny kruszcu. Dodatkowo, zakupy złota zostały spowolnione ze względu na coraz większe ograniczenia w używaniu tego kruszcu jako zabezpieczenia transakcji finansowych w Chinach.

Obecnie poziom 1189-1190 USD za uncję jest najbliższą i najważniejszą barierą dla strony popytowej na rynku złota. Jeśli nie uda się go dzisiaj pokonać w górę, to zwiększy to znacząco szanse na spadek cen złota w przyszłym tygodniu.

1

Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Jeszcze nie ma komentarzy

Dodaj go pierwszy!